Bresser Pollux – перший телескоп Вашої балконної обсерваторії

   Так уже склалося, що більшість людей, яким цікава астрономія, мешкають у містах. Атмосфера наших міст, насичена вихлопними газами та підсвічена сотнями тисяч ламп, не сприяє якісним астрономічним спостереженням. Однак не варто засмучуватися: при грамотному підборі техніки та об'єктів для спостереження можна отримувати величезне задоволення від спостережень у місті. Для комфортних спостережень необхідно мати добре обладнане місце, їм у міських умовах цілком може стати лоджія чи балкон. Як показує багаторічна практика, найкращий телескоп - це той, з яким зручно спостерігати, і на підготовку якого до спостережень йде менше всього часу. Балкони в наших будинках найчастіше не великі, тому питання про габарити телескопа тут стоїть чи не на першому місці. При цьому вибір моделей, що відповідають вимогам обмеженого простору, не надто великий. Крім цього, важливим фактором є і вартість телескопа. І, звичайно, хочеться, щоб його оптика була досить якісною і давала хороше зображення. Як відомо, існують три основні види телескопів: лінзові (рефрактори), дзеркальні (рефлектори) та комбіновані дзеркально-лінзові (катадіоптричні). Рефрактори - дуже привабливий для міста і балкона варіант. Однак бюджетні короткофокусні рефрактори сильно страждають від хроматизму, який суттєво псує зображення яскравих об'єктів (місяця та планет). Застосування спеціальних фільтрів не може вирішити цю проблему повністю. Крім того, розташування окуляра за трубою не завжди зручне в обмеженому просторі балкона. Класичні катадіоптрики («шмідти» та «максутові») - гарний вибір, але він виправданий лише в тому випадку, якщо діаметр об'єктиву телескопа не менший за 125мм. При цьому вартість цих телескопів дуже велика. Звичайні дзеркальні «Ньютони» мають зручне розташування окуляра збоку труби, але їх габарити досить великі. Компромісним рішенням є встановлення в Ньютон лінзового коректора, завдяки якому зменшується довжина труби. Треба сказати, що лінзові коректори - досить помітний тренд у сучасній оптичній моді, і багато надзвичайно дорогих астрофотографічних приладів побудовано за цим принципом. До телескопів з лінзовим коректором належить і герой цієї публікації — телескоп Bresser Pollux. Минулого літа ми вже тестували цей телескоп у польових умовах і отримали досить хороші враження від роботи з ним. Акуратне постачання, багата комплектація, компакт-диск з русифікованою програмою-планетарієм та російськомовною документацією до неї доставили нам найпозитивніші емоції.

Цей телескоп відмінно вписується в жорсткі обмеження, що диктуються розмірами балконів вітчизняних багатоповерхівок. Довжина труби телескопа всього 53 см, а для його встановлення потрібний майданчик не більше 65х65 см.

 

 

Однак повернемося до оптики. У Bresser Pollux як коректор застосована проста ахроматична склеювання з двох лінз, яка за своїми оптичними властивостями є добре відомою лінзою Барлоу. Лінза Барлоу - це негативна лінза приблизно того ж діаметра, що і лінзи окуляра, розміщена між об'єктивом і окуляром. Вона зменшує збіжність світлового пучка, завдяки чому збільшується еквівалентна фокусна відстань системи об'єктив - лінза Барлоу. Ця конструкція вперше була запропонована в 1828 Пітером Барлоу. Лінза Барлоу, зокрема, застосовувалася в легендарних радянських аматорських телескопах “Алькор” та “Міцар” для отримання різних збільшення з одним і тим самим окуляром. Існує поширена думка, що лінза Барлоу псує зображення. Що стосується одиночної лінзою це, безсумнівно, так. Однак, якісна двох, а краще трьох лінзова Барлоу чудово працює з відносно простими (класичними) окулярами типу Плесла або Супер Плесла, які не містять більше 4-5 лінз. Ось що пише з цього приводу у своїй книзі «Телескопи для любителів астрономії», яка свого часу стала бестселером, найвідоміший радянський (російський) телескопобудівник і популяризатор астрономії Л. Л. Сікорук: «Потрібно зауважити, що багато окулярів сконструйовано для використання з ахроматичними об'єктивами з відносним отвором близько 1/15. Це означає, що, використовуючи лінзу Барлоу, ми цим ставимо окуляр у вигідніше становище, знижуючи як хроматизм, а й інші аберації. Власники "Алькоров" та "Міцарів" можуть зробити повчальний досвід. Потрібно спроектувати сонячне зображення на білий екран спочатку за допомогою окуляра, а потім лінзи Барлоу. Навіть добре скорреговані окуляри Міцара дають блакитну облямівку по краю сонячного диска (хроматизм збільшення). Зображення, побудоване лінзою Барлоу, з тих самих причин дасть рожеву облямівку. Хроматизм окуляра та лінзи Барлоу протилежний за знаком і приблизно дорівнює по абсолютній величині. Тепер спроектуємо зображення Сонця спільно за допомогою окуляра та лінзи Барлоу, і ми побачимо чіткий, практично без забарвлення, край сонячного диска.

Світлосильне сферичне дзеркало Bresser Pollux значною мірою страждає від сферичної аберації. Лінзовий коректор, про який йшлося вище, до певної міри знижує її вплив. Заради справедливості треба сказати, що від цієї аберації різною мірою страждають практично всі види телескопів, і її наявність не є надзвичайним явищем. Для достатньо об'єктивної оцінки якості оптики даного телескопа ми вирішили застосувати методику, запропоновану Ernie Pfannenschmidt, та описану в авторитетному журналі Sky&Telescope (№4, 2004р). Коротко суть методики полягає в наступному: з картону виготовляються дві кришки на об'єктив телескопа, кожна з яких має спеціальні отвори, що закривають приблизно половину пучка світла, що потрапляє на дзеркало телескопа.

 

Для тестування телескоп наводиться на об'єкт, що знаходиться на відстані щонайменше 200 метрів. Далі, надягаючи на телескоп по черзі кожну зі згаданих кришок, робимо його фокусування на віддаленому об'єкті. За допомогою точного штангенциркуля вимірюється різниця положень вузла фокусування при наведенні на різкість залежно від наявності тієї чи іншої кришки об'єктиву.

Для підвищення точності цю дію можна виконати кілька разів, далі отримані значення усереднюються, і результат звіряється зі спеціальною таблицею.

По цій таблиці можна будувати висновки про якості оптики телескопа. Прийнято вважати, що телескоп, що має якість оптичних поверхонь на рівні ¼ довжини хвилі світла, можна вважати дуже добрим. А телескоп, що має якість оптичних поверхонь на рівні ½ довжини хвилі світла, - задовільний.

Результати наших вимірювань показали, що величина вимірюваного нами параметра становить 0,15 мм, що відповідає якості оптичної поверхні на рівні 1/3 довжини хвилі світла. Як бачите, якість оптики даного телескопа можна вважати цілком гарною. Тим більше, що йдеться про масове виробництво, а не про авторську оптику ручної роботи. Підвищенню якості зображення, що дається телескопом, чимало сприяє якість окулярів, що використовуються. Замінивши спрощені окуляри початкового рівня, що поставляються разом з телескопом, на інші складніші конструкції, Ви будете приємно здивовані підвищенням якості зображення, що дається телескопом. З огляду на конструктивні особливості телескопа не рекомендується використовувати з ним надширококутні очки. Це може призвести до появи відблисків і перевідбиття, видимих при спостереженні яскравих об'єктів. Найбільше підійдуть окуляри типу Супер Плесл, наприклад Bresser SPL. Крім цього, для підвищення контрасту при місячних та планетних спостереженнях не зайвим буде використання кольорових світлофільтрів. Говорячи про міські, зокрема, балконні телескопи, варто спростувати думку, що рефрактор краще для використання в таких умовах. Дійсно, завдяки тому, що світло лише заломлюється в лінзах і частково не розсіюється при відображенні від дзеркального шару, як це відбувається в рефлекторах, контрастність зображення, що дається рефрактором, дещо вища.

Але короткофокусні рефрактори, як ми вже говорили, мають сильний хроматизм, який набагато шкідливіший при спостереженнях, ніж недовиправлена сферична аберація. Так само прийнято вважати, що телескопи з великим діаметром об'єктиву більш чутливі до засвіченого міського неба через те, що, збираючи більше світла, вони посилюють і тло «засвічування». І це твердження не відповідає дійсності. Навіть на засвіченому небі при застосуванні збільшення від 100х і більше небо буде чорним, а контраст досить високий. Цілком природно, що через «засвітлення» 150мм телескоп, встановлений у місті, зможе повною мірою розкрити свої можливості при спостереженні слабких туманних об'єктів. Однак, крім них існує величезна кількість зіркових скупчень, планетарних туманностей і подвійних зірок, при спостереженні яких міська «засвітка» позначається мінімально. Таким чином, телескоп більшого діаметра практично завжди буде ефективнішим, єдиними природними обмеженнями тут можуть виступати лише габарити, вага та вплив атмосфери.

Що можна побачити в місті, використовуючи телескоп Bresser Pollux?

Безліч подробиць на поверхні Місяця, кільця Сатурна, різні утворення в хмарах Юпітера, далекі планети Уран та Нептун. Світ зірок подарує Вам ще більшу різноманітність: кульові і особливо розсіяні зоряні скупчення. Незвичайні та загадкові планетарні туманності та, звичайно ж, найкрасивіші зіркові пари (а іноді й тріо, і квартети). Подивимося деякі з перелічених об'єктів. Приблизно так вони виглядатимуть у цей телескоп.

  

 Большая туманность Ориона M42                                             Розсіяне зоряне скупчення x-hПерсей

  

Кульове скупчення М13 в Геркулесе                                         Пара  галактик М81 и М82 в Великій ведмедиці

Зображення отримані у програмі Stellarium

Після візуальними спостереженнями завжди з'являється бажання відобразити побачене на фото. Bresser Pollux цілком пристосований для ведення відеозйомки Місяця та планет. За бажанням отриманий відеоматеріал можна обробити за допомогою спеціального (цілком доступного) програмного забезпечення та отримати дуже цікаві знімки цих об'єктів.

Для цих цілей чудово підійде цифрова камера «Bresser PC Okular».

Підключивши її до ПК за допомогою USB кабелю, Ви не тільки побачите "живе" зображення місячної поверхні на моніторі Вашого комп'ютера, але й зможете записати відеоролик, придатний для подальшої обробки. Можливості сучасної електроніки та програмного забезпечення настільки широкі, що дозволяють практично повністю відняти атмосферні обурення з отриманого матеріалу. Найчастіше для цих цілей астрономи-аматори застосовують безкоштовні комп'ютерні програми Registax і Avistack. Зрештою можна сформувати зображення, яке можна порівняти за якістю з тим, яке міг би дати Ваш телескоп, перебуваючи на навколоземній орбіті! Не буде перебільшенням сказати, що одні з найкращих планетних фотографій, що публікуються на російськомовних сайтах астрономів-аматорів, робляться на звичайному московському балконі.

Ось, наприклад, одна з таких фотографій: http://www.makolkin.ru/Gallery/110312/Moon_110312_TAL-250K_IR_DMK31_dvmak_001.html

Вражає, чи не так!?

У нашому випадку встановлення та підключення камери займає буквально кілька хвилин. Вставляємо камеру в телескоп замість окуляра та підключаємо її до ПК.

Тепер наводимо телескоп на Місяць, фокусуємося, і вже на екрані Вашого комп'ютера видно загадковий місячний пейзаж.

Як бачите, потенціал телескопа Bresser Pollux дуже великий. Він відмінно розміщується на Вашому балконі, але при цьому має великий об'єктив.

Він простий в експлуатації, і з ним можна використовувати додаткові аксесуари, які значно збільшують його можливості. Якщо у Вас є можливість виїхати з телескопом за місто, то Bresser Pollux і тут буде дуже вдалим варіантом, тому що не займе багато місця в машині. Спостерігаючи зоряне небо, Ви щоразу, самі того не помічаючи, подумки долаєте гігантську прірву і завдяки телескопу бачите об'єкти такими, якими вони були сотні і навіть мільйони років тому. Астрономія в цьому сенсі - унікальна наука, де простір і час тісно пов'язані воєдино, адже тільки в ній відстані вимірюються роками. Використовуйте для Ваших спостережень кожен ясний вечір або ніч, а Bresser Pollux допоможе Вам подорожувати у просторі та часі